ATFF tarafından düzenlenen U-17 grubu futbol seçmeleri, 15-17 Nisan 2022 tarihleri arasında, Almanya’nın Aichtal kentinde gerçekleştirildi. Üç gün süren seçmeler, başarılı bir kamp organizasyonuyla Avrupa çapında yetenekli genç futbolcuları bir araya getirdi.

Avrupa’nın farklı ülkelerinde futbol oynayan ve ATFF’nin gözlemci antrenörleri tarafından özenli bir gözlem süreci sonucunda davet edilen 17 yaş grubu genç sporcular, aileleriyle birlikte katıldıkları kampta deneyimli antrenörler eşliğinde eğitim aldı ve bu süre zarfında futbol profesyonelleri tarafından izlenme olanağı buldu.

ATFF tarafından düzenlenen U-17 seçmelerine; Almanya, Belçika, Hollanda ve Türkiye’den 36 futbolcu katıldı. Kampın ilk günü genç futbolcuların tanışma ve birlikte antrenman yapma programıyla geçti. Kampa katılan futbolcular, ikinci gün Almanya’nın farklı iki takımıyla yeşil sahada buluştu.

İlk maçta GSV Maichingen takımıyla karşılaşan ATFF U-17 takımı, maçın 2-4 sonuçlanmasına rağmen bireysel performansta olağanüstü umut veren bir başarıya imza attı.

İkinci maçta ise U-19 TSG Ehingen takımıyla mücadele eden ATFF takımı, 6-0’lık bir skora ulaştı ve olağanüstü bir  takım oyunu sergiledi.

Organisyonun üçüncü gününde, iki takıma ayrılan genç futbolcular kendi aralarında yaptıkları final maçıyla bir kez daha performanslarını sergileme olağanı buldu ve ATFF’nin deneyimli antrenör kadrosu, gelecek projeler için son notlarını aldı.

Avrupa Futbol Teknik Sorumlusu Erol Koloğlu, bu kamplara katılan tüm gençlerin futbolcu olmalarının beklenmediğini, içlerinden sadece futbolcuların değil, başarılı hakemlerin, yetenekli antrenörlerin, nitelikli futbol yorumcularının, daha da ötesi bilinçli futbol seyircilerinin çıkacağını dile getirdi. Koloğlu, futbolun sadece sahada değil, aynı ölçüde saha kenarında değer kazandığını ve tribündeki izleyicinin nitelikli desteğiyle geliştiğini, ATFF’nin amacının bütün bu bileşenlere aynı ölçüde değer ve emek vermek olduğunu ifade etti.

ATFF YÖNETİMİ VE AİLELER “BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ” MESAJI VERDİ

Organizasyon sürecinde, federasyonun tüm yöneticileri her gün 20 saati bulan çalışmalarıyla kampa katılan tüm sporcular için gönülden çalıştı.

ATFF Başkanı Ayhan Yıldız, Federasyonun kurulma sürecinde çoğu insanın bu projenin gerçekleşmesini neredeyse imkansız gördüğünü, ama sabırla ve disiplinli bir çalışmayla imkansız denileni başardıklarını söyledi. Yıldız, üç gün süren Aichtal kampında Avrupa çapında 36 futbolcunun bir araya getirilmesinin de bu inancın bir sonucu olduğunu sözlerine ekledi.

Üç gün süren kamp boyunca 17 yaş grubundaki genç futbolculara aileleri de eşlik etti ve gerek antrenmanlarda gerekse maçlarda çocuklarına büyük bir destek verdi.

Sabah kahvaltılarından ter idmanına, maçlardan masaj gerkesinimine kadar tüm futbolcularla titizlikle ilgilenen federasyon yetkilileri, gençlerin ve onlara eşlik eden ailelerinin bütün ihtiyaçlarını karşılamak için canla başta çaba gösterdi. Özellikle gözlemci antrenörler, 24 saat boyunca gerek kamp disiplini, gerekse genç futbolcuların güvenliği ve sportif konforun aksamaması için örnek bir perfomans sergiledi.

Aichtal TSV Grötzingen tesislerinde gerçekleştirilen kamp boyunca, bütün konaklama ve aktivite giderleri Avrupa Türk Futbol Federasyonu tarafından karşılandı.

“AUTO SALON ALTAN” ve “HIGH ENERGY – PREMIUM ENERGY DRINK” firmalarının resmi sponsorluğunda gerçekleştirilen bu kamp organizasyonu, ATFF yöneticilerinin maddi desteğiyle ve özverili çalışmalarıyla kayda geçti.

ŞİMDİ SIRADA DEĞERLENDİRME SÜRECİ VAR

Üç gün süren kampın ve yapılan toplam üç maçın sonucunda, ATFF’nin deneyimli antrenör kadrosu bir araya gelecek ve kampa katılan genç futbolcuların performansı değerlendirilecek.

ATFF’nin hedefi, bu seçmeleri her yıl düzenli aralıklarla gerçekleştirmek, ATFF takımları oluşturmak, ulusal – uluslararası turnuvalara katılmak ve yetenekli genç sporcuların profesyonel futbol yaşamları için nitelikli bir rehberlik hizmeti sunabilmek.

AİLELER ATFF İLE BÜTÜNLEŞTİ

Kampa katılan sporcular sadece futbol yetenekleriyle değil, yaşlarına yakışır olgunluklarıyla da göz doldurdu. Gerek sahada gerekse üç süren kamp ortamında sosyal ilişkileyle takdir toplayan sporcuların  aileleri de bu dev organizazyonun bir parçası oldu.

Evlatlarının yanında olan anne babalar, yeri geldi formaların yıkanmasına – ütülenmesine destek verdi, yeri geldi su taşıdı, ATFF yöneticileriyle birlikte organizyonun başarısı için ortak çaba gösterdi.

ATFF ANNELER KOMİTESİ KURULDU

Ve bu heyecan verici işbirliğinin bir ürünü olarak, kampın son gününde büyük bir proje daha hayata geçirildi. ATFF, federasyon bünyesinde Anneler Komitesi’nin kurulduğunu ve bundan sonraki süreçte genç futbolcuların yaşam başarısı için annelerle birlikte çalışılacağını kamuoyuna duyurdu. Aichtal seçmeleri, bu yönüyle bir başka ilke daha imza atmış oldu.

ATFF’nin teşkilattan sorumlu başkan yardımcısı Sedat Demir, Anneler Komitesi’yle federasyonun yeni ufuklara yelken açacağını, anne gücüyle genç evlatlarımız için yeni hedefler belirleyip yeni hayaller kurabileceklerini ve kurulan her yeni hayali gerçekleştirmek için yönetim kadrosu olarak tüm güçleri ve inançlarıyla bu göreve hazır olduklarını dile getirdi.

ŞİMDİ SIRADA YENİ İLKLER VAR

Avrupa Türk Futbol Federasyonu’nun, önlerindeki zorlukları bilen ama başarıya inanmış bir yönetim kadrosuna var. ATFF, gençlerin sadece futbol geleceği için değil tüm yaşamları adına mevcut standartlara razı olmayan, çıtayı giderek daha da yükseltmeyi hedefleyen bir anlayışa sahip.

Onlar, bu misyonu geldikleri ana vatan toprağına, gönül tahtında bağlandıkları Türkiye’ye yönelen kutsal bir görev olarak kabul ediyor.

Çıktıkları yoldan asla geri dönme ihtimalleri yok. Yüreklerindeki güç yüksek, inançları tam…

https://www.koridorgazetesi.com/dunya/avrupa-turk-futbol-federasyonundan-avrupadaki-genc-futbolculara-buyuk-destek/?fbclid=IwAR3g-T7HEEgMt_22zAw4LJk2O9e7JILCQC9yqOe6tKN4rvasnv_02RIsZhA

https://beta.sonnoktahaber.com/dunya/avrupa-turk-futbol-federasyonundan-avrupadaki-genc-futbolculara-buyuk-destek/

https://beta.sonnoktahaber.com/dunya/atff-ile-uyafa-ortak-proje-olusumuna-imza-atti/