Ayhan Yıldız kimdir?
09.03.1969 Türkiye Arhavi’de doğdum
1977’de Almanya’nın Stuttgart şehrinin Denkendorf kasabasına geldim.
1977 yılında Denkendorf’ta ilk öğrenimime başladım ve 1986 yılında mezun oldum.Aynı yıl Torna tesviye ve Bilgisayar programcılığı mesleğine başladım.Makina Teknisyeni programcılığını 1989 yılında bitirdim.Birçok ticari alanda başarılı çalışmalarım oldu.
1989 yılında evlendim
6 çocuk babasıyım
1990 yılında Baden-Württemberg Eyaleti Türk Futbol Federasyonu Kurucusu Nedret Yücel ile Türk liginin başarısı için koordinasyon ekibinde bulundum. Çeşitli kulüplerde en üst düzeyde futbol oynadım.
Futbola 7 yaşında öğretmenimin tavsiyesiyle başladım bir çok kulüpte top oynadım, son olarak dönemin Almanya Bundesliga takımı Stuttgart Kickers profesyonel A Amatör takımına kadar yükseldim sakatlıklar nedeniyle 1988’den sonra bırakmak zorunda kaldım.Sonrasında Futbola yönetici olarak katkı sunmaya başladım.
1994 yılında Sigorta sektörüne girdim ve birçok başarılı işlere imza attım.
1996 yılında Galatasaray’a ilk kampı organize ettim
1997 yılında Almanya’da tarihte ilk Fenerbahçe-Galatasaray-Beşiktaş-Trabzonspor-Bursa ve İstanbulspor’un kamplarını ve Almanya’nın Frankfurt gibi büyük şehirlerinde turnuva gerçekleştirdim
1997 yılında eğlence sektöründe hizmet vermeye başladım. Cafeterya, Restaurant, Medya ve ağırlıkla inşaat sektörlerinden oluşan aile şirketlerimi kurdum, ticari faliyetlerimiz Yıldız şirketler grubu adı altında devam ediyor.
1997 – 2002 yılları arasında Gazi Promotion şirketinde Satış, Tanıtım, Pazarlama, Planlama ve Geliştirme Genel müdürü olarak görev yaptım
Gazi şirketindeki çalışma dönemimde Türk futboluna, futbolcusuna, alt yapıya, milli takımda görev yapan futbolcularımıza ve Dünya çapında üne sahip Alman Teknik Direktör Crisofh Daum ile sponsorluk ve Gazi marka yüzü çalışmasını gerçekleştirdim.
1999 yılında Türkiye turizmin tanıtımı çerçevesinde kış turizmini de canladırmak amacıyla Gazi firması sponsorluğunda Almanyanın bundesliga takımı Dortmund, Hollanda’nın Feyenord takımı ve Galatasaray’ın kamplarını ve Antalya’da ilk kez gerçekleşen Gazi kupası turnuvasını yaptım.
1999 Yılında Türkiye ve Antalya’nın tanıtımına destek nedeniyle zamanın spor Bakanı Fikret Ünlü tarafından ödül verildi.
Bu turnuvadan elde edilen gelirle Gazi Vakfı Gazanfer Bilge Çocuk Yuvası projesi dahilinde Karamürsel Çocuk Yuvası binasını inşa ettik ve hizmete açtık.
2002-2008 AC ProMedia GmbH ile medya alında Euro Magazin Gazetesi sahipliği ve Tv program yapımcılığı faliyetim oldu.
1999-2004 yılları arasında Euro Sport ile yapılan 5 yıllık Canlı yayın anlaşması çerçevesinde Türkiye’de Gazi’nin sponsorluğu ve benim organizasyonum ile dünyaca ünlü farklı takımların katıldığı devre arası-kış mevsiminde turnuvalar düzenledim.

2000- 2001-2002’de bana ait olan İFA Ltd şirketimin bünyesinde Gazi sponsorluğunda Galasaray, Schalke, Dortmund, Bayer Leverkusen, Feyenord ve Spartak Moskowa’yı Efes Kupası Turnuvasında bir araya getirdim. Maçları Euro sport kanalında canlı olarak yayınlandı.
Bu turnuva ve tanıtımlardan sonra Antalya dünyaca ünlü futbol kulüplerinin kamp merkezi oldu ve hala devam ediyor.
2002’de Berlin Türkiyem Spor As Başkanlığını yaptım
2002’de Stuttgart Galatasaray Derneğini kurdum hala kurucu Başkanlık görevim devam ediyor.
2013’de Almanya Galatasaray Dernekleri Federasyonunu kurduk. 2. Başkanlık görevi yaptım
TFF milli takımların kamplarının organize edilmesi
2013 – 2019 arası Fatih Terim hocanın milli takımlarda görev yaptığı dönemlerde milli takıma gönüllü elçi olarak görev yaptım
Hakan Çalhanoğlu, Ömer Toprak, Yunus Mallı’nın milli takıma kazandırılması Gökhan Töre’nın bu futbnolcu arkadaşları ile yaşadığı krizinin çözülmesini sağladım. Ayrıca Emre Mor’un milli takıma kazandırılmasını da sağladım
2005’de Türkiye’nin Almanya Büyükelçiliği himayesindeki Atatürk Kupası finalini Büyükelçi’nin katılımı ile Stuttgart’ta gerçekleştirdim.
2016’da Türkiye’nin spor adamları yarışmasında Türkiyenin Avrupa’da gözü Kulağı yılın spor adamı ödülü verildi
2018’de Galatasaray Kongre üyesi oldum.
7 Nisan 2019’da ATFF Avrupa Türk Futbol Federasyonunu kurduk Başkanvekili olarak görev yaptım.
7 Haziran 2020’der ATFF Avrupa Türk Futbol Federasyonu Başkanı görevine getirildim.
25 Aralıkk 2020 yılında
UYAFA Uluslararası koordinatör başkanı Göreve başladım
26 Haziran 2020’de Stuttgart Türkspor Başkanlığına getirildim.
Türk futbolu için hedeflerimi büyüterek çalışmalarıma devam edeceğim.